Zánět je obecně odpověď organismu na poruchu rovnováhy. V případě zánětu šlach je porušena rovnováha nadměrným zatěžováním určitého svalu. Je to důležitá reakce, neboť během ní dochází k potlačení případné infekce a k opravě poškozených tkání.
Příčiny zánětu šlach
Hlavním rizikem je nadměrné zatěžování svalů bez adekvátního odpočinku. Příkladem mohou být běžné činnosti jako je třeba práce na počítači. Při sportování je nebezpečné začít bez zahřátí a protažení namáhaných svalových skupin. Rizikové je i náhlé zvýšení svalové činnosti, které jsme se v předchozí době nevěnovali.
Rozlišujeme několik typů zánětu šlach:
Hnisavý zánět šlach
Hnisavý zánět je způsoben pyrogenními bakteriemi, které působí jinde v těle trauma a na šlachu přešly z okolí. Tento zánět se může rozšířit na další místa a může způsobit až odumření postižené šlachy.
Revmatický zánět šlach
Revmatický zánět se podobá revmatické artritidě, což je onemocnění postihující hlavně větší klouby. Vzniká jako následek nákazy, které je způsobena bakteriemi – streptokoky. Tyto klouby jsou pak bolestivé, omezeně pohyblivé a zduřelé.
Tenisový loket
Jedná se o zánět nacházející se obvykle na přední straně předloktí. Je způsoben nadměrným zatížením těchto svalů nejen při sportu, ale často se vyskytuje i u manuálně pracujících lidí, kteří vykonávají neustále jeden pohyb bez možnosti odpočinku těchto svalů. Nemusí se ale jednat pouze o těžce pracující. Je také častým problémem u lidí, kteří pracují na počítači s rukama stále v jedné poloze. Podrobně v samostatném článku.
Lupavý prst
Postihuje nejvíce prsty na rukou, nejčastěji pak šlachy palců. Když se pak v těchto šlachách vytvoří zánět, není pohyb palcem plynulý, ale trhavý až skákavý.
Příznaky a projevy zánětu šlach
Zánět šlach nepatří mezi onemocnění, které by na nás z ničeho nic udeřilo, a obvykle se příznaky začínají projevovat postupně. Místo, kde se zánět nachází, je ze začátku onemocnění citlivější a svědí. Postupně začíná být zarudlé, teplé a bolestivé. Bolest se projevuje zejména při pohybu, při kterém je zanícená šlacha používána, a může se v dalších fázích onemocnění promítat i do blízkého kloubu.
Léčba zánětu šlach
Při zánětu šlach je jednou z nejzásadnějších částí léčby omezení pohybu postižené šlachy. Ta může být fixovaná například obvazem, ortézou nebo i sádrou. Po snížení pohybu se zánětlivá reakce postupně ustaluje a poškozená tkáň se opravuje. Velmi pomáhají studené obklady. Zkusit můžete i různé chladivé gely. Pokud ale nedojde k omezení pohybu, není možné zánět šlachy vyléčit. Po vymizení zánětu by měla následovat rehabilitace postižené končetiny.
!Důležité: Co se týče aplikace studených obkladů, je potřeba vědět, zda se skutečně jedná o zánět. Problém se totiž může ze zánětu šlach přehoupnout například na syndrom karpálního tunelu nebo artrózu a pak již studené obklady ŠKODÍ a naopak je potřeba udržovat zápěstí v teple! Nejlépe je vyzkoušet, co Vám pomáhá a co ne.
Prevence
Zánětu šlach je možné se vyhnout při zachování preventivních opatření, mezi které patří hlavně odpočinek během fyzické činnosti, kterou delší dobu provozujeme. Tím se sníží riziko, že se svaly zatíží víc, než je nutné.
U pracujích lidí, a zvláště u těch, kteří zatěžují pouze některé svaly, se doporučuje dělat si přestávky, při kterých si namáhané svaly protáhnou. To platí obecně – i pro všechny, kteří při práci sedí! Je vhodné se po nějaké době zvednout, trochu se projít (třeba i po kanceláři), rozhýbat ztuhlé svalstvo, protáhnout si záda a vydýchat se.
Nejlepší prevencí zánětu šlach je proto častý a přiměřený pohyb, do kterého jsou ve vyvážené míře zapojeny všechny svaly našeho těla.
Alternativní pomoc
Zanícenou šlachu i bolavé zápěstí potírejte krémem Artrin od firmy Energy. Máme s ním vynikající zkušenosti a vřele ho doporučujeme. Pomáhá také kostivalová nebo arniková mast.