Náš příběh

V dnešní přetechnizované době zjišťujeme, že máme čím dál víc problémů. Civilizační nemoci jsou bohužel na denním pořádku. Když dnes řešíte problém třeba s bolavou rukou, jdete k lékaři, ať vám ruku prohlédne a ať nejlépe okamžitě “vypne” tu bolest ruky. Málokoho zajímá, proč ten problém vlastně přišel. Měli bychom si uvědomit, že všechny naše orgány a části těla jsou navzájem propojeny mezi sebou; i sebemenší problém na jedné straně těla může způsobit problém, který se projeví na druhé straně těla. To, že vás bolí ruka, ještě neznamená, že máte jenom něco s rukou. Věřte, že máte spoustu miniaturních problémů i jinde v těle, které mají v součtu za následek bolest ruky – já těmto jednotlivým příčinám říkám položky na účtu. Představte si účet v restauraci. Každá položka na účtu má nějaký vliv na konečnou sumu. V mém případě bylo výsledkem: “bolí mě ruce”.

Povím Vám svůj příběh. Jmenuji se Miroslav Otmar a u počítače pracuji od roku 2000. Trávím u něj celou pracovní dobu. V průběhu let jsem úspěšně ignoroval občasné drobné bolesti zápěstí, brnění rukou, zatuhlé prsty, otlačené lokty atd. Sváděl jsem to pouze na únavu nebo na špatný den nebo jsem tomu prostě nevěnoval pozornost. “Probuzení” proběhlo v roce 2009, kdy mou práci na PC zastavila nesnesitelná bolest zápěstí. Rukou psaný dlouhý test na kurzu angličtiny tenkrát odstartoval zánět šlach v zápěstí. Doktor mi nasadil dlahu. Stav nemocné ruky se zlepšoval, nicméně asi po týdnu mě začala bolet druhá ruka, protože jsem s ní chtěl zvládnout práci za obě. Abych ruce alespoň nějak doléčil, musel jsem omezit veškeré činnosti. Po 3 týdnech doma v klidu nastalo skutečně zlepšení.

Vrátil jsem se zpět do práce a obě ruce pěkně znovu zapřáhl. Po dvou měsících ale jedna ruka opět začala “zlobit”, a já znovu navštívil lékaře. Tentokrát jsem byl odeslán na detailní vyšetření na neurologii a na rentgen. Po vyšetření jsem skončil s diagnózou: artróza v zápěstí společně se zúžením karpálního tunelu. Paní doktorka pouze konstatovala: “No tak to tu máme nový rekord – tuto nemoc v 26 letech. No co se dá tedy dělat, dostanete na předpis léky a do konce života je musíte užívat, pokud chcete v noci bez bolesti spát. A ruku musíte co nejméně zatěžovat.”

Práce na počítači pro mě byla dost obtížná a bolestivá, dokonce jsem přemýšlel o změně zaměstnání. Začal jsem se zajímat o to, jak ruka a zápěstí funguje, a uvědomil jsem si, že moje zápěstí není při práci na počítači v rovině, ale je nepřirozeně ohnuté. Začal jsem tedy vymýšlet podložku, která by mi zajistila správný úhel v zápěstí a celkově mým bolavým rukám ulevila. Díky podložce byla bolest rukou o dost snesitelnější, přesto ale stále negativně ovlivňovala můj život. Během následujícího půl roku jsem postupně vyzkoušel rady typu: zápěstí musíš chladit, zápěstí musíš mít v teple, včetně mazání všemi dostupnými gely a mastmi proti bolesti. Gely skutečně fungují, ale pouze na 1-2 hodiny. Pak musí přijít další namazání, takže se z vás stane klasický závislák. A jak už to u většiny závislostí bývá, musíte postupně mazat častěji a častěji.

Postupem času jsem se s mýma bolavýma rukama naučil přežívat. Činnosti, po kterých mě ruce bolely, jsem omezoval. V praxi to vypadalo tak, že jsem trávil volný čas u televize, ruce nehybně položené, protože v podstatě jakákoli činnost pro mě znamenala bolest. V případě větší bolesti jsem dával na noc dlahu. Nejlepší pro mě bylo mít obě zápěstí v teple. Sečteno a podtrženo: můj život nestál za nic!

Průlom přišel, když jsem se svou přítelkyní Ivou navštívil pana a paní Patakyovi, kteří se zabývají reflexní terapií. Po “diagnostice” mých orgánů, která probíhala mačkáním bodů na chodidlech, jsem dostal první odpovědi, proč mě bolí ruce. Hlavní příčina: kompletně zatuhlá záda. Když máte zatuhlá záda, krk, ramena, tak Vám nemůže proudit v dostatečné míře krev do rukou, ani se nemůžou z rukou odplavovat nežádoucí látky. Dále, jelikož jsem nikdy v životě neměl problém s nadváhou a velice rád jsem poslouchal slova “jsi hubenej, ty můžeš jíst cokoli”, můj jídelníček zahrnoval velké množství čokolády, sladkostí a dalších neřestí. Proto další příčina – špatná strava – nebyla až tak šokující.

Konečně mi začalo docházet, že bolest mých rukou byla způsobena celou řadou jednotlivých položek, které se projevily ve finálním výsledku. Po návštěvě u Patakyových, kde mi zatuhlá záda také řádně rozmasírovali, jsem se svou přítelkyní odjel na dovolenou na Slapy, kde jsme každý den pádlovali na člunu – do té doby pro mě nepředstavitelná věc, že po více jak roce můžu dělat tak náročnou činnost a nebolí mě ruce. Spadl mi ze srdce velký balvan. Přeci jenom mě nemusí čekat smutný život naplánovaný paní doktorkou: trvalé bolesti rukou a doživotní konzumace prášků proti bolesti.

Nejdůležitější a nejradostnější poznání pro mě však bylo to, že mohu pro zlepšení svého zdraví udělat daleko víc, než jen polykat léky, mazat mastičky a modlit se, aby se to příliš nezhoršovalo. To pro mě znamenalo v podstatě něco jako znovuzrození. Vědomí, že mám vše ve svých RUKOU! Krásná souvislost, že?:-)

Tím začalo mé velké dobrodružství – hledání dalších položek mého “účtu”. Zatím vypadá takto:

oslabený cévní systém

zatuhlá záda

špatný jídelníček

málo sportu

nesprávné sezení u PC

nesprávné držení rukou při práci na PC

—————————————————-

Výsledek: bolest zápěstí, syndrom karpálního tunelu, artróza, život naprd

Musíme si uvědomit, že všichni jsme jedineční. Každý z nás má jiné předpoklady a ani finální “součet” není vždy stejný, i když je v řadě případů hodně podobný. Proto, pokud se chcete zbavit jednou provždy bolesti rukou (i čehokoli jiného), tak hledejte, zjišťujte všemi možnými prostředky svoje jednotlivé “položky” na seznamu.

Když jsem začínal řešit jednotlivé položky svého “účtu”, tak jsem byl oproti Vám v nevýhodě – trh nenabízel téměř žádné řešení pro “nesprávné držení rukou při práci na PC”. Různé gelové podložky fungují pouze jako opěrky, které Vám ale nezajistí správné držení zápěstí a ruky. Tak jsem svoji první podložku v průběhu dvou let neustále vylepšoval a teď, když plní přesně svůj účel, rozhodl jsem se o ni podělit i s ostatními.

Nezapomeňte, že zakoupením podložky Podruce Vaše hledání teprve začíná. Přesto znamená důležitý krok na Vaší cestě za zdravým a spokojeným životem. Úspěšné objevování všech Vašich “položek na účtu” přeje

Miroslav Otmar