Artróza

Artróza je nejčastější kloubní onemocnění. Má často progresivní charakter, vede k rychlému poklesu funkčních schopností, snížené pohyblivosti, zhoršené kvalitě života a finálně si často vyžádá operační řešení totální náhradou kloubu. Nejčastěji postihuje klouby kyčelní, kolenní, klouby páteře, ramene a drobné klouby rukou.

Artrózu lze v současnosti řadit mezi civilizační choroby a úzce souvisí s životním stylem. Hlavním rizikovým faktorem pro její vznik je nadváha, která vede k nadměrnému zatěžování kloubů. Vliv mají genetické dispozice, a také nadměrné přetěžování kloubů např. při jednostranném pracovním zatížení nebo při sportu.

Uvedené vlivy se mohou různě kombinovat. Onemocní ale vždy především kloub chronicky přetížený!

Na začátku onemocnění se zpravidla objevuje nespecifická bolest kloubů zejména při zvýšené námaze, protože se zvyšuje tření kloubních ploch a snižuje se funkce tlumení nárazů chrupavkou. Často se objevuje pohybová ztuhlost, může dojít k otoku kloubů. Artróza má tyto typické příznaky:

  • omezení kloubní hybnosti
  • bolest, zejména při druhotném postižení měkkých tkání
  • deformace kloubu

Příznaky a projevy

Obvyklá je bolest v postiženém kloubu, která po rozhýbání zmizí. Artrotická bolest se zvyšuje k večeru, což obvykle souvisí s celodenní námahou. Bolest není nesnesitelná, ale obtěžuje svou vytrvalostí. Zvýšeně citlivé jsou krajní pohyby, zatímco střední pohybový rozsah může být zcela nebolestivý. Bolest má zpravidla své maximum přímo v kloubu, ale často se šíří i do okolí. Je-li bolest trvalá, v klidu i při pohybu, je to obvykle známkou, že došlo k druhotnému postižení měkkých tkání.

Prevence

Řadou opatření lze zastavit nebo omezit další rozvoj artrózy. Snažíme se odstranit příčiny, které vedly ke vzniku artrózy. Vyloučíme jednostrannou zátěž postiženého kloubu a snížíme nadváhu.

Doporučení

Nejdůležitější je zvýšení pohybové aktivity, spočívající zejména v posilování svalů. Dále je vhodné také plavání, jízda na kole a procházky. Zaměřte se na udržení rozsahu pohyblivosti kloubu, zvětšení svalové síly a celkové tělesné kondice!

Také Vám může pomoci akupunktura, magnetoterapie, reflexní terapie, Dornova metoda a další podobné účinné alternativní metody. Sami musíte vyzkoušet, co Vám bude nejvíc vyhovovat.

Vhodné jsou procedury s použitím tepla, ale pouze tehdy, pokud není v postižené oblasti zánět! V tom případě použijte studené obklady, které ponechte pouze krátkodobě.

Pokud je třeba kloub stabilizovat, odlehčit nebo odpružit, může lékař doporučit použití korektivních pomůcek, například ortézy. Pokud ke zmírnění bolesti a zlepšení pohybu nestačí konservativní léčba nebo došlo k pokročilé degeneraci kloubu a ztrátě chrupavky je nutné přistoupit k chirurgické léčbě.